V roku 1927 bola založená organizácia Academy of Motion Picture Arts and Science (AMPAS), ktorej členovia pozostávajúci z významných filmových priemyselníkov si dali za cieľ zvýšiť úroveň kinematografie. Na tento podnet sa zišli 16. mája 1929 v hollywoodskom hotely Roosvelt, kde si bez väčšieho záujmu verejnosti rozdali prvé pozlátené sošky hrdo sa vypínajúceho nahého Oscara.

   Počas tohto 1. ročníka sa ohodnocovala práca filmárov vtedy len v 12 základných kategóriách - film, réžia (dramatická a komediálna), herec a herečka v hlavnej úlohe, scenár podľa predlohy, námet, pôvodný námet, kamera, umelecká produkcia, výprava, technické efekty a osobitná cena. Ale postupným vývojom kinematografie kategórie pribúdali. Najprv to bola cena za najlepší zvuk (bez ohraničenia filmu), potom prišli ceny za najlepší kreslený film, krátky film, hudbu, pesničku, vedľajšie úlohy, až sa kategórie dopracovali do tohtoročného konečného počtu 25, keď bude mať obnovenú premiéru kategória za najlepší animovaný film (podmienkou do budúcich ročníkov je produkcia a celoplošná distribúcia minimálne 8 celovečerných filmov ročne).

   Odovzdávanie filmových cien AMPAS sa rozšírilo do povedomia ľudí až masovým nástupom televízorov. Americkí občania tak mali konečne šancu vidieť svoje hviezdy naživo a vo svojej vlastnej koži. Ale ak sa predsa len niekto rozhodol pozrieť sa na hviezdy naozaj naživo a z tesnej blízkosti, postačilo mu k tomu 10 dolárov na zakúpenie vstupenky. Táto situácia je neporovnateľná s dnešnou, keď sa na slávnostný ceremoniál dostanú iba vyvolení smrteľníci a aj to iba podaktorí. Bežným pravým filmovým fanatikom, ktorí chcú vidieť svoje idoly za každú cenu tak ostáva iba vystáť (presnejšie vystanovať) si miesto pred slávnym červeným kobercom ale aj to s predstihom aspoň 4 dni.

   Kto by vtedy mohol tušiť, že z nevinného banketu členov AMPAS a 12 Oscarov sa stane najväčšia filmová udalosť s veľkým F, keď koncom marca milióny divákov na celom svete sledujú priamy prenos tohoto prestížneho ocenenia, kde sa stretávajú tie najväčšie svetové kapacity filmového priemyslu.